Znowu u Mamy
6 lipca br., we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, osoby chore, niepełnosprawne i starsze wiekiem spotkały się na Jasnej Górze.
2022-09-06
Już po raz pięćdziesiąty siódmy odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Chorych i Niepełnosprawnych na Jasną Górę organizowana przez Apostolstwo Chorych. Wspólnota Apostolstwa Chorych przygotowuje się do obchodów 100-lecia istnienia w świecie – obecnie trwa w siódmym roku Nowenny przed tym ważnym jubileuszowym wydarzeniem.
Pielgrzymkowe spotkanie rozpoczęło się od modlitwy różańcowej o godzinie 9.20. Po niej konferencję wygłosił ks. Paweł Siedlanowski, diecezjalny duszpasterz Apostolstwa Chorych w diecezji siedleckiej oraz dyrektor Hospicjum Domowego dla Dzieci w Siedlcach. Ważnym przesłaniem płynącym z konferencji stała się myśl, że tylko Bóg zna odpowiedzi na pytania o ludzkie cierpienie i tylko On potrafi z największego nawet zła czy bólu wyprowadzić dobro. Ponadto z treści konferencji popłynęła zachęta, by na miarę swoich możliwości, chorzy próbowali odczytywać obecność cierpienia w swoim życiu jako dowód bliskości samego Jezusa.
Po konferencji pielgrzymi wysłuchali koncertu kwartetu smyczkowego Akademos.
O godzinie 11.00 rozpoczęła się Msza święta pod przewodnictwem Arcybiskupa archidiecezji katowickiej Adriana Galbasa SAC. W homilii arcybiskup podkreślił, że apostolstwo, które podejmują chorzy jest najcenniejszym w Kościele. Powierzył też chorych Maryi, która do końca wytrwała pod krzyżem.
Po Mszy świętej, o godzinie 13.30 pielgrzymi uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, które poprowadził ks. Jacek Marciniec, duszpasterz chorych w archidiecezji częstochowskiej. Ostatnim punktem pielgrzymki było nabożeństwo lourdzkie z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem w Kaplicy Cudownego Obrazu.
57. Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Chorych i Niepełnosprawnych na Jasną Górę zgromadziła pielgrzymów z całego kraju. Wśród zgłoszonych grup znalazły się m.in. grupy: z Koluszek, z Kędzierzyna Koźla, z Czarkowa, z Olkusza, z Przemyśla, z Głogowa, z Rudy Śląskiej, z Katowic, z Piasku, z Częstochowy, z Opola. Dzień wcześniej, 5 lipca, odbyło się zebranie diecezjalnych duszpasterzy Apostolstwa Chorych.
Dziękujemy wszystkim, którzy pielgrzymowali do Jasnogórskiej Pani oraz tym, którzy duchowo łączyli się z uczestnikami dzięki transmisji telewizyjnej. Doceniamy trud i wysiłek włożone w przygotowanie podróży dla większych grup. Dziękujemy wszystkim opiekunom i rodzinom chorych za pomoc w dotarciu do Częstochowy. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem służb medycznych oraz wolontariuszy, którzy troszczyli się o bezpieczeństwo pielgrzymów. Jesteśmy wdzięczni chorym za cierpliwie znoszone trudy pielgrzymki i ofiarowanie swojego cierpienia Bogu w wielu intencjach. Za wszystkie dobre słowa, rozmowy i spotkania, a także ofiary materialne złożone na rzecz Apostolstwa Chorych – serdecznie dziękujemy!