Niewinny Bóg
W chwilach kryzysu i cierpienia bardzo łatwo o oskarżenie Boga i przypisanie Mu winy za przeżywany ból. Dzisiaj Chrystus poucza nas, że Bóg jest niewinny.
2022-10-22
Komentarz do fragmentu Ewangelii Łk 13, 1-9
XXIX tydzień zwykły
Osoby Boga nie trzeba oczywiście bronić, jest wszechmocny i sam może tego dokonać o wiele skuteczniej niż ludzie. Warto jednak pokusić się o refleksję na temat Jego udziału w ludzkim cierpieniu i trudnych doświadczeniach po to, żebyśmy sami posiadali właściwy obraz Boga i nie bluźnili przeciwko Niemu.
Dzisiaj przypada także wspomnienie świętego Jana Pawła II, którego doskonale pamiętamy i wspominamy z wielką nostalgią jego słowa, pielgrzymki i troskę o Kościół oraz Polskę. Oprócz wielu wspaniałych tekstów i przemówień, Jan Paweł II napisał również krótki list apostolski poświęcony tematowi cierpienia, który zatytułował Salvifici doloris (pol. Błogosławione cierpienie). Powstał on już po zamachu na życie Ojca świętego i stanowi bardzo głęboką refleksję o cierpieniu. Papież powołuje się w nim na postać Hioba, starotestamentalną postać, która doznała ogromnego cierpienia – od utraty wielkiego majątku, przez śmierć własnych dzieci, aż po trąd, którym został dotknięty. Hiob podczas spotkań ze swoimi przyjaciółmi dyskutuje na temat Boga i Jego odpowiedzialności za przeżywane cierpienie. W tym wszystkim Hiob pozostaje sprawiedliwy, gdyż narzekając na wiele spraw, nigdy nie zbluźnił przeciwko Bogu.
Także dzisiaj z Ewangelii dowiadujemy się, że to nie Bóg jest autorem cierpienia. Czasem nie wiemy skąd i dlaczego ono bierze się w naszym życiu, ale możemy być pewni, że to nie Bóg je stworzył. Wówczas właściwą postawą jest zachowanie Hioba – można mieć wiele pretensji do całego świata i nie rozumieć tego, co się stało, byle nie bluźnić Bogu.