Jezus pracujący
Fragment Ewangelii rozważany dzisiaj, pokazuje, że Jezus był zapracowany tak bardzo, że nie miał czasu nawet posilić się. Jego postawa uczy nas, że właśnie między innymi przez pracę realizuje się sens ludzkiego istnienia.
2023-01-21
Komentarz do fragmentu Ewangelii Mk 3, 20-21
II tydzień zwykły
Encyklika Jana Pawła II Laborem exercens z roku 1981 została w całości poświęcona tematowi ludzkiej pracy. Na samym jej początku papież pisze, że praca jest typowo ludzką aktywnością, która wyróżnia nas spośród innych gatunków i określa w ten sposób zachowania dążące do modelowania świata poprzez rozwój cywilizacji i kultury. Nie jest też jedynie banalną i jednoznaczną aktywnością, ale praca jest jednym z tych aspektów, aspektem odwiecznym i pierwszoplanowym, zawsze aktualnym i wciąż na nowo domagającym się, by o niej myśleć i świadczyć (Jan Paweł II, Laborem exercens p.1). Nauczanie Jana Pawła II nie jest żadną nowością, a raczej ważną refleksją i przypomnieniem treści, o których poucza nas Ewangelia i sam przykład Jezusa.
W czasach kiedy coraz mocniej promuje się obraz życia pełny płytkiej radości, ciągłego zadowolenia, szybkiego sukcesu i przeżywania w każdym momencie przyjemności, warto wracać do źródeł i przypominać, że brak rzetelnej, wytrwałej pracy szybko sprowadza na ludzi problemy. Wyrazistym przykładem jest starotestamentalna historia Dawida, który zamiast walczyć u boku swoich rodaków z Ammonitami, przechadzał się po tarasie i zobaczył Batszebę, co stało się początkiem jego podwójnej zbrodni (por. 2 Sm 11). Człowiek dla własnej równowagi – nie tylko ekonomicznej, ale także duchowej – potrzebuje wysiłku, przez który będzie stopniowo zmieniał własne życie i życie tych dla, których pracuje. Ta postawa wyznacza cele, buduje poczucie skuteczności, a nade wszystko umożliwia współudział w Bożej Opatrzności nad światem. Te czynniki służą osobistemu spełnieniu i stają się też drogą do zbawienia.