Być apostołem w każdym czasie

Szczególnie pośród przeżywanych ciemności związanych z chorobą, możemy zaświadczyć o Chrystusie. W jaki sposób? Pogodą ducha, cierpliwością, dobrym słowem skierowanym do tych, którzy nami się opiekują.

zdjęcie: Loft Gallery

2023-01-25

Komentarz do fragmentu Ewangelii Mk 16, 15-18
III tydzień zwykły

Słowa z dzisiejszej Ewangelii o rozesłaniu apostołów: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” czytamy w dniu święta nawrócenia św. Pawła. Nawrócenie czyli powrót do Jezusa, do Jego Osoby i do Jego słów, naśladowanie Go, nierozerwalnie powiązane są z misją apostolską. Św. Paweł nawracając się, poznał wielką miłość Chrystusa. Wiązało się to w jego życiu z głębokim doświadczeniem kryzysu wewnętrznego. Konsekwencją dobrze przeżytego kryzysu stało się podjęcie przez Pawła misji apostolskiej. Po wielu wiekach został nazwany Apostołem Narodów.

Gdy piszę te słowa, docierają do mnie informacje o niezwykłym ojcu oblacie, o. Andrzeju Madeju, który od 1997 r. pracuje na misjach Turkmenistanie. Turkmenistan to państwo położone w Azji Środkowej. Przez wiele lat było jedną z republik radzieckich. Dzisiaj ponad 90% społeczności Turkmenistanu to muzułmanie, kilka procent chrześcijanie, z czego w większości to wyznawcy prawosławia. Ponad dwadzieścia lat temu o. Andrzej do końca zawierzył Chrystusowi i wyjechał do dalekiego kraju, aby głosić Ewangelię. Głosi ją przede wszystkim życiem. O. Andrzej uczy mnie, abym i ja nie rezygnował z Chrystusa, ale z odwagą przywoływał Jego nauczanie. Zaś Apostoł Narodów, św. Paweł przypomina, że głoszenie Ewangelii w pierwszej kolejności wiąże się z nawróceniem, dalej z modlitwą, następnie z mężnym trwaniem przy Chrystusie, pomimo trudności.

Święty Paweł staje się dla nas dzisiaj szczególnym orędownikiem w Apostolstwie Chorych, w drodze naśladowania Chrystusa pomimo trudności związanych z chorobą, niepełnosprawnością i starszym wiekiem. Szczególnie pośród przeżywanych ciemności związanych z chorobą, możemy zaświadczyć o Chrystusie. W jaki sposób? Pogodą ducha, cierpliwością, dobrym słowem skierowanym do tych, którzy nami się opiekują. U opiekujących może zrodzić się pytanie: skąd u tej osoby tyle pogody ducha pomimo przeżywanego przez nią cierpienia? Odpowiedź na to pytanie może być ukryta w naszej relacji do Boga. Tak było kiedyś u św. Pawła, tak ma to miejsce współcześnie u ojca Andrzeja, i tak często dzieje się u osób idących za Chrystusem w duchu Apostolstwa Chorych.

Autorzy tekstów, Bartoszek Wojciech, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 21.11.2024