Kryzys autorytetu
Fragment Ewangelii rozważany dzisiaj, opisuje ogromne zaangażowanie Jezusa w pomoc tym, którzy uznali Go za autorytet. To nam zadaje pytanie o rolę Jezusa i innych autorytetów w naszym życiu.
2023-02-03
Komentarz do fragmentu Ewangelii Mk 6, 30-34
IV tydzień zwykły
Niewątpliwie żyjemy w czasach, kiedy znaczna część społeczeństwa najwyższą wartość widzi w samych sobie. Przez całe wieki rozwoju cywilizacji nie było takiej sytuacji – szukano autorytetów w postaci wielkich mistrzów, filozofów, nauczycieli, wychowawców, własnych rodziców, a nade wszytko w Bogu. Współczesny człowiek jednak już w wieku kilkunastu lat często wyprzedza starsze pokolenie w umiejętnościach związanych z rozwojem nowych technologii, co powoduje patrzenie na osoby będące kiedyś autorytetami z góry. Między innymi ta sytuacja przekłada się na coraz mniejszy autorytet dawany Bogu i tym, którzy reprezentują Go na ziemi. Do tego dochodzą duże możliwości samodzielnego rozwoju i sposób życia, w którym jesteśmy coraz mniej zależni od innych. Warto wspomnieć, że efektem ubocznym tak zmieniającego się świata jest samotność.
Posiadanie autorytetu buduje, pozwala na czerpanie wzorców z osób bardziej doświadczonych, wspiera naszą nadzieję i uczy relacji społecznych. Dla nas – ludzi wierzących najwyższym autorytetem powinien być sam Bóg. Mamy to szczęście, że Bóg stał się człowiekiem i był przy nas, co wytworzyło szczególne więzi bliskości i możliwości tworzenia niezwykle bliskiej relacji z Nim. Kiedy czujemy się zagubieni, samotni, pozostawieni samym sobie, nie zapomnijmy, że tak jak kiedyś Jezus nie miał czasu, by się posilić, dlatego, że chciał być z tymi, którzy Go szukali, tak dzisiaj pragnie być z nami. W każdym jednym doświadczeniu Jezus nam nieustannie towarzyszysz.