Strzeżmy się obłudy
Coraz więcej konfliktów i nieporozumień ma miejsce między ludźmi. Przyczyną tego jest na pewno pycha ludzi i właśnie ich obłuda. Strzeżmy się więc obłudy i pychy.
2023-10-20
Komentarz do fragmentu Ewangelii Łk 12, 1-7
XXVIII tydzień zwykły
Święty Łukasz opisuje jedną z nauk Jezusa, skierowaną do wielotysięcznych tłumów, podobnie jak Ewangeliści Mateusz i Marek. Jak zwykle wielu słuchaczy zebrało się wokół Niego. Jezus jednak zaczął mówić najpierw do swoich uczniów, a tym samym do nas: „Strzeżcie się kwasu, to znaczy obłudy faryzeuszów”. Pojęcie obłuda zostało właściwie usunięte ze współczesnego języka. A przecież oznacza ono zachowanie, które nie jest nam obce. Oznacza ono udawanie, że jest się np. lepszym niż w rzeczywistości, że moje zachowanie jest słuszne i nie powinno budzić zastrzeżeń, a faktycznie jest inaczej. Podobnie przekazywane w tajemnicy informacje, między innymi różnego rodzaju plotki zostaną odkryte i poznane przez innych. Tyle się mówi o komunikacji interpersonalnej, o zasadach dobrej komunikacji a coraz więcej konfliktów i nieporozumień ma miejsce między ludźmi. Przyczyną tego jest na pewno pycha ludzi i właśnie ich obłuda. Strzeżmy się więc obłudy i pychy.
Człowiek jest wielką wartością dla Boga, jego Stwórcy, większą niż tanie wróble, które za czasów Jezusa, były pożywieniem najuboższych. Skoro Jezus martwi się o wróble, czyli ogólnie o przyrodę, to tym bardziej martwi się człowiekiem, a więc nami. Pan Jezus wskazuje nam, kogo mamy się bać, „Bójcie się tego, który po zabiciu wtrąci was do piekieł”. Modlitwa, życie bez obłudy, wiara w Boga jedynego, pozwoli nam uniknąć piekła i doprowadzi nas do życia wiecznego w Panu, bo tak obiecał nam Jezus. Nie bójcie się, u was nawet włosy na głowie są policzone.