Wdzięczność rodzi wiarę
Zastanówmy się dzisiaj nad naszą wiarą i związaną z nią postawą wdzięczności względem Boga i ludzi. Której postawy w nas jest więcej: pokory, czy roszczeniowości? Czy jesteśmy im wdzięczni za okazywaną nam pomoc? Czy jesteśmy wdzięczni Bogu za nasze życie?
2023-11-15
Jezus dokonując uzdrowień, nigdy nie domagał się od ludzi jakiejkolwiek wdzięczności. Czynił wszystko bezinteresownie, z miłości do cierpiącego człowieka. Przy okazji spotkania z Samarytaninem daje jednak do zrozumienia, że wdzięczność powinna być naturalnym odruchem tego, kto doznał łaski. Okazując wdzięczność Bogu, człowiek wyraża swoją wiarę, pokorę i niegodność. Uznaje okazane miłosierdzie, a tym samym otwiera się na przyjęcie największego daru, jakim jest zbawienie wieczne. Wypowiedziane przez Jezusa słowo „uzdrowienie” możemy przetłumaczyć także na „zbawienie”: „twoja wiara cię zbawiła”.
Zastanówmy się dzisiaj nad naszą wiarą i związaną z nią postawą wdzięczności względem Boga i ludzi. Której postawy w nas jest więcej: pokory, czy roszczeniowości? Spójrzmy na pomoc bliskich, z rodziny, znajomych, na pomoc pracowników służby zdrowia wobec nas. Czy jesteśmy im wdzięczni za okazywaną nam pomoc? Czy jesteśmy wdzięczni Bogu za nasze życie?
Dzisiejszy fragment Ewangelii świętego Łukasza o uzdrowieniu dziesięciu trędowatych jest przedłużeniem wczorajszego tekstu i słów, które Jezus wypowiedział do uczniów: „gdy uczynicie wszystko, co wam polecono, mówcie: «Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać»”. Jezus uczy nas w tych dniach wdzięczności za okazywane nam dobro.
Uczeń Chrystusa, Apostoł Narodów, św. Paweł również zachęcał do tej postawy. Warto przywołać dwa jego teksty: „niech nikt w swej pysze nie wynosi się nad drugiego. Któż będzie cię wyróżniał? Cóż masz, czego byś nie otrzymał? A jeśliś otrzymał, to czemu się chełpisz, tak jakbyś nie otrzymał” (1 Kor 4, 6-7); „Dziękujcie zawsze za wszystko Bogu Ojcu w imię Pana naszego Jezusa Chrystusa!” (Ef 5, 20). Brak wdzięczności Bogu rodzi niewiarę. Spróbujmy odwrotnie, praktykować dzisiaj postawę wdzięczności, bo ona rodzi wiarę.