Zawsze można dawać

Czasami może nam się wydawać, tak jak uczniom, że mamy za mało pieniędzy, rzeczy, umiejętności, czasu, itp., żeby się podzielić tym z innymi. A dzisiejsza Liturgia Słowa pokazuje, że nawet mając niewiele, można dawać.

zdjęcie: Loft Gallery

2024-04-12

Komentarz do fragmentu Ewangelii J 6, 1-15
II tydzień wielkanocny

Dzisiejsza Ewangelia opisuje sytuacje, kiedy Bóg zaspokaja potrzeby materialne człowieka. Jezus widzi tłum, który jest głodny i prowokuje uczniów pytaniem, skąd wziąć chleb, żeby ich wszystkich nakarmić. Uczniowie wiedzą, że to niemożliwe. To co mają, to zdecydowanie za mało dla takiej ilości ludzi. A Jezus bierze to, co jest, odmawia dziękczynienie i rozdaje. I okazuje się, że taka ilość chleba wystarczy, a nawet jeszcze sporo zostaje.

Czasami może nam się wydawać, tak jak uczniom, że mamy za mało pieniędzy, rzeczy, umiejętności, czasu, itp., żeby się podzielić tym z innymi. A dzisiejsza Liturgia Słowa pokazuje, że nawet mając niewiele, można dawać.

Jezus w chlebie, który bierze do rąk, widzi dar Ojca, dlatego pierwsze co robi, to dziękuje za ten dar. Dla Niego rzeczy doczesne są znakiem troski i miłości Ojca. Następnie dzieli się tym, co otrzymał – rozdaje chleb tym, którzy są obok Niego. Nie zatrzymuje daru dla siebie, ale dzieli go z innymi. Taka postawa buduje jedność i braterstwo.

Święty Jan opisując rozmnożenie chleba, zaznacza, że działo się to tuż przed świętem Paschy. Czas i sposób, w jaki Jezus dokonuje tego cudu, nawiązują do opisu Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentu Eucharystii. Eucharystia jest miejscem, w którym uczymy się dostrzegać Boga i Jego działanie w rzeczach przemijających, tak jak pod postacią chleba i wina widzimy Ciało i Krew Chrystusa. Świat i dobra materialne nie są przeszkodą w spotkaniu z Bogiem. Rzeczy przemijające są darem, który ma nas prowadzić do tego, co wieczne. Mamy z nich korzystać, o ile służą naszej relacji z Bogiem i zbliżają nas do Niego. Problem może się pojawić wtedy, gdy nie widzimy dóbr doczesnych jako daru, ale jako cel naszego życia. Kiedy to w nich pokładamy nadzieję na nasze szczęście. Dlatego potrzebujemy ciągłego rozeznawania, czy to, co mamy, zbliża nas do Boga, czy od Niego oddala.

Autorzy tekstów, Mastalerz Lucyna, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 23.11.2024