Realne spojrzenie na życie

Uleczenie świata jest możliwe tylko przez poddanie się działaniu łaski Boga, która może wyleczyć z grzechów.

2024-07-15

Komentarz do fragmentu Ewangelii Mt 10, 34-11, 1
XV tydzień zwykły

Dziś wielu ludzi patrzy na życie przez różowe okulary. Tak patrzą, by widzieć same pozytywy. Świat internetu oraz mediów społecznościowych akcentuje piękniejszą stronę rzeczywistości. Ludzie opowiadają o fascynujących podróżach, pokazują zdjęcia z wczasów, prezentują swoje osoby z jak najlepszej strony. Publikowane są najładniejsze zdjęcia, czasem sztucznie jeszcze bardziej upiększone. To idealizowanie dotyczy także przyszłości. Rodzi się mianowicie przekonanie, że człowiek swoimi siłami zapewni trwały pokój na świecie, że działania ekologiczne sprawiają, iż klimat będzie całkowicie łagodny, a w przyrodzie nastanie pełna harmonia. Im więcej człowiek siedzi w sieci mediów i internetu, tym bardziej jest podatny na to, by uwierzyć, że świat kolorowy, świat ukazujący się na ekranie komputera czy telewizora jest światem realnym. 

Groźnym skutkiem takiego idealistycznego spojrzenia na świat i jego przyszłość jest to, że ludzie coraz mniej są odporni na różnego rodzaju ból, że są coraz bardziej zdziwieni, iż cierpienie jednak realnie istnieje, że skrajnie emocjonalnie reagują na jakieś gwałtowne zjawiska atmosferyczne, że są coraz bardziej rozczarowani tym, iż wybucha kolejny konflikt czy wojna.

Niektórzy chrześcijaństwu próbują zarzucić, że to ono tworzy idealistyczną wizją świata i przyszłości, że opowiada historię, która nie ma nic wspólnego z codziennym życiem. Jednak jest wręcz przeciwnie. Ewangelia realnie patrzy na człowieka i na świat. Jezus naucza dziś: „Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową; i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy”. Jezus nie głosi haseł pacyfistycznych. Ma świadomość, że nie wszyscy przyjmą Ewangelię i że ten fakt stanie się przyczyną wielu nierozumień. Przewidując to, Jezus nie zmienia nauczania, by wyłagodzić jednoznaczność Ewangelii. Tylko pełna Ewangelia zawiera prawdę i przynosi człowiekowi zbawienie. A jednym z najważniejszych elementów Ewangelii jest uznanie Jego, Jezusa za najwyższego Pana: „kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien”. Jezus nie zapowiada, że ze świata znikną cierpienia. Wręcz przeciwnie naucza: „Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien”. Krzyż to obowiązki, nieraz przynoszące trud. Krzyż to choroby, które na człowieka spadają. Krzyż to miłość, która nieraz wymaga poświęceń. Dalej Jezus naucza: „Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je”. Ten, kto zbytnią uwagę koncentruje na wyglądzie i na zdrowiu, tym bardziej przeżyje rozczarowanie chorobą i utratą atrakcyjności. Dziś wielu młodych doświadcza depresji związanych z tym, że ich wygląd nie jest taki, jaki chcieliby mieć, jaki lansowany jest w świecie internetu. Kto zaś jest gotowy do poświęceń, do rezygnacji ze swoich zachcianek i przyjemności, ten zyskuje radość i spełnienie życiowe. Im mniej człowiek żyje iluzyjnym światem internetu i mediów, a równocześnie twardo stąpa po realnym świecie, tym bardziej jest po prostu szczęśliwy, bo nie dziwią go przeciwności losu. 

Idealistyczne wizje pacyfizmu oraz ekologizmu nie rozwiążą najgłębszych problemów ludzkości. Wojny niestety będą, a klimat nigdy nie stanie się w pełni okiełznany, gdyż u podstaw konfliktów, napięć i cierpień, także tych doznawanych ze strony klimatu, leży ludzki grzech. Uleczenie świata jest możliwe tylko przez poddanie się działaniu łaski Boga, która może wyleczyć z grzechów. Wiedział o tym prorok Izajasz, dlatego napominał (o czym słyszymy w pierwszym czytaniu): „Obmyjcie się i oczyśćcie! Usuńcie zło uczynków waszych sprzed moich oczu! Przestańcie czynić zło! Zaprawiajcie się w dobru!” Realne spojrzenie na świat, to uznanie istnienia grzechu. Dlatego realnym lekarstwem na bolączki człowieka i świata jest nawrócenie i otwarcie na Bożą łaskę, która daje zbawienie. 

Autorzy tekstów, Ks. Bartoszek Antoni, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 21.11.2024