Święty Andrzej – Patron Słowian
Módlmy się, aby i dzisiaj powołani przez Pana Jezusa (może i bracia) odważnie – podobnie jak święci Piotr i Andrzej – odpowiadali na łaskę powołania.
2024-11-30
Komentarz do fragmentu Ewangelii Mt 4, 18-22
XXXIV tydzień zwykły, święto św. Andrzeja Apostoła
Święty Andrzej, dzisiejszy patron, był pierwszym apostołem. Pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim, ale mieszkał ze św. Piotrem, swoim starszym bratem i jego teściową w Kafarnaum. Podobnie jak on był rybakiem. Początkowo był uczniem Jana Chrzciciela. Pod jego wpływem poszedł za Chrystusem, gdy Ten przyjmował chrzest w Jordanie. Był pierwszym uczniem powołanym na apostoła. Przyprowadził do Chrystusa swojego brata – Piotra.
Bracia Andrzej i Piotr, podobnie jak i Jan, nie od razu na stałe dołączyli do tłumów chodzących z Panem Jezusem. Po pierwszym spotkaniu w pobliżu Jordanu wrócili do Galilei do swoich zajęć. Właśnie przy pracy – łowieniu ryb – Chrystus po raz drugi ich wezwał. Odtąd pozostali z Nim aż do Jego śmierci i wniebowstąpienia. Spotkanie nad Jeziorem Genezaret i powtórne wezwanie przekazał nam św. Mateusz. Czytamy o tym w dzisiejszej Ewangelii: „Gdy (Jezus) przechodził obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał dwóch braci, Szymona, zwanego Piotrem i brata jego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro: byli bowiem rybakami. I rzekł do nich: «Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi». Oni natychmiast zostawili sieci i poszli za nim”.
Święty Andrzej zakończył swoje życie śmiercią męczeńską w Patras w Achai (Patras leży na Peloponezie przy ujściu Zatoki Korynckiej). 30 listopada 65 lub 70 roku (w tradycji wschodniej – w 62 r.), przeżegnawszy zebranych wyznawców, został ukrzyżowany głową w dół na krzyżu w kształcie litery X. Wyrok ten miał przyjąć z wielką radością – cieszył się, że umrze na krzyżu, jak Jezus. Litera X jest pierwszą literą imienia Chrystusa w języku greckim (od Christos, czyli Pomazaniec).
Kult św. Andrzeja był zawsze w Kościele bardzo żywy. Liturgia bizantyjska określa św. Andrzeja przydomkiem Protokleros, to znaczy „pierwszy powołany”. Dla prawosławnych św. Andrzej jest jednym z najważniejszych świętych. Nazywają go Apostołem Słowian. Według ich tradycji św. Andrzej dotarł nad Dniepr i Don i jest założycielem Kijowa.
Czego nas uczy św. Andrzej? Męstwa i odwagi w pójściu za Jezusem. Niezwykłe jest to, że pierwsze lata naśladowania Chrystusa spędził ze swoim bratem. Możemy domyślić się, że wzajemnie się umacniali w wierze. W kolejnych – aż do śmierci męczeńskiej – św. Andrzej był sam, tworząc wspólnotę chrześcijańską, bez św. Piotra.
Módlmy się, aby i dzisiaj powołani przez Pana Jezusa (może i bracia) odważnie – podobnie jak święci Piotr i Andrzej – odpowiadali na łaskę powołania.