Pragnąć spotkania z Chrystusem

Czy tęsknimy za tym spotkaniem? Gdy doświadczamy słabości związanej z wiekiem, czy chorobą, prosimy o odwiedziny duszpasterskie w domu? Czy pragniemy przyjąć Komunię świętą?

zdjęcie: Loft Gallery

2025-01-20

Komentarz do fragmentu Ewangelii Mk 2, 18-22
II tydzień zwykły

Pełne tajemnicy są słowa Pana Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: „Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania. W przeciwnym razie nowa łata obrywa jeszcze część ze starego ubrania i gorsze staje się przedarcie. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków”. Jezus nie przeciwstawia Starego Testamentu Nowemu. Jednak akcentuje nowość Przymierza, które przypieczętował swoją męką i śmiercią na krzyżu. Mówiąc o Oblubieńcu i Godach weselnych, ma na myśli siebie samego oraz swoje przyjście na świat. Apostołowie rozpoznając w Nim obiecanego Mesjasza, mają szczęście towarzyszenia Mu w życiu – w przywołanych wcześniej godach weselnych.

Również istotą naszego życia jest trwanie w więzi z Chrystusem jako Oblubieńcem. Obraz jedności małżeńskiej jako więzi duchowej chrześcijanina z Chrystusem jest bardzo sugestywny. Ma on swoje źródło w Słowie Bożym także czasu Starego Przymierza. Naszym przygotowaniem do pełnego zjednoczenia z Chrystusem jest oczyszczenie naszej duszy. Przejawia się ono w poście i innych praktykach pokutnych. Mają one w nas – używając słownictwa św. Pawła – „uśmiercić” starego (dawnego) człowieka. W języku francuskim słowo „umartwienie” to „la mortification” – słowo pochodzące od „la mort” – śmierć.

Czytając słowa z dzisiejszej Ewangelii – na początku roku liturgicznego – możemy je odnieść do codziennej praktyki naszego życia, w którym pragniemy naśladować Chrystusa. Po pierwsze, trudności życia i związane z nimi umartwienie możemy przyjąć jako drogę oczyszczenia naszej duszy, ofiarowania się Bogu. Po drugie, możemy pogłębić znaczenie tych form postu, które proponuje Kościół w każdy piątek, czy w czasie oczekiwania na spotkanie z Oblubieńcem podczas każdorazowej Eucharystii. Umartwienie nie jest celem samym w sobie, ale ma prowadzić do celu – do spotkania z Oblubieńcem. Czy tęsknimy za tym spotkaniem? Gdy doświadczamy słabości związanej z wiekiem, czy chorobą, prosimy o odwiedziny duszpasterskie w domu? Czy pragniemy przyjąć Komunię świętą?

Autorzy tekstów, Bartoszek Wojciech, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

1

Dzisiaj: 05.02.2025