Wybierać to, co najważniejsze
Rozważany tekst Ewangelii św. Marka pokazuje, że nie ma rzeczy, materialnych lub abstrakcyjnych, ważniejszych od Boga. Jako uczniowie Jezusa nigdy nie będziemy zwolnieni z obowiązku wybierania Boga w naszym życiu, bez względu na okoliczności.
2025-01-28
Komentarz do fragmentu Ewangelii Mk 3, 31-35
III tydzień zwykły
Więzy rodzinne są bardzo ważne. To w rodzinie młody człowiek uczy się jak żyć z innymi ludźmi, socjalizuje się, a na starość szuka pomocy i oparcia. Rodzina stanowi nieoceniony skarb dla każdego z jej członków. Jednakże rodzina nie jest wartością nadrzędną, ponad którą nie ma już żadnej innej.
Jezus pokazuje to dziś bardzo wyraźnie. Jak wszystko, co dał nam Bóg Ojciec tak i rodzina jest dana człowiekowi, aby mógł Go bliżej poznać i zostać zbawionym.
Patrząc na scenę rozgrywającą się w dzisiejszej Ewangelii, można odnieść wrażenie, że Chrystus marginalizuje znaczenie relacji między Nim a Jego bliskimi. W opisywanej sytuacji Matka i krewni dopytują o Niego, prawdopodobnie martwią się, bo przed chwilą faryzeusze próbowali Go zdyskredytować wobec tłumu słuchających Go ludzi. Jednak Jezus nie śpieszy się pocieszać swoich bliskich, zapewnić ich, że wszystko w porządku, bo nie to jest w obecnej chwili najważniejsze. Największą wagę ma misja, którą powierzył mu Ojciec. Ten wybór pokazuje mądrość Jezusa, która polega na tym, że spośród wielu ważnych spraw, wybiera tę, która jest najważniejsza.
Rozważany tekst Ewangelii św. Marka pokazuje, że nie ma rzeczy, materialnych lub abstrakcyjnych, ważniejszych od Boga. Jako uczniowie Jezusa nigdy nie będziemy zwolnieni z obowiązku wybierania Boga w naszym życiu, bez względu na okoliczności. Na wzór Matki Bożej jesteśmy zaproszeni do ciągłego odpowiadania naszemu Panu „tak” na to, co dla nas przygotował i jest Jego wolą. Nie szukajmy wymówek, ale wybierajmy to, co najbardziej wartościowe.
Jakie Ty i ja stosujemy wymówki, aby zwolnić się chociaż na chwilę z bycia chrześcijaninem? Rodzina? Praca? Prestiż? Czy są takie sprawy, gdzie Bóg nie ma wstępu, gdzie wymagamy, abyśmy tylko my sterowali swoim życiem?
Uwielbiam Cię, Jezu, w wiernym wypełnianiu woli Twego Ojca. Bądź uwielbiony, Jezu, w mojej rodzinie, w której mogę uczyć się miłości.