Prawdziwa wiara czy tylko pozory?

Czyż te słowa Jezusa nie są skierowane również do nas katolików, którzy nieraz uważamy siebie za lepszych od niewierzących? Uczestniczymy w obrzędach liturgicznych, modlimy się, a nasze zachowanie w życiu rodzinnym, społecznym często daleko odbiega od wyznawanych przykazań.

zdjęcie: Loft Gallery

2025-03-18

Komentarz do fragmentu Ewangelii Mt 23,1-12
II tydzień Wielkiego Postu

W tym fragmencie Ewangelii św. Mateusz wskazuje na zdecydowane słowa Jezusa w stosunku do uczonych w Piśmie i do faryzeuszy. Jezus zarzuca im, że ich zachowanie jest często pozorne, co innego przekazują ludziom jako prawdy objawione, ale sami nie postępują zgodnie z tymi prawdami. Ich zachowaniem kieruje pycha, pokazanie  swojej wielkości przed ludźmi, a nie wypełnianie przykazań Boga. 

Czyż te słowa Jezusa nie są skierowane również do nas katolików,  którzy nieraz uważamy siebie za lepszych od niewierzących? Uczestniczymy w obrzędach liturgicznych, modlimy się, a nasze zachowanie w życiu rodzinnym, społecznym często daleko odbiega od wyznawanych przykazań. Kiedyś pod adresem pierwszych chrześcijan mówiono „jak oni się miłują”, czego nie możemy powiedzieć o sobie, uczestnicząc w różnego rodzaju konfliktach i to często nawet w najbliższej rodzinie. Takie zachowania jak pokora, autentyczność, zgodność słowa z czynami, stają się powoli zapomniane, liczy się tylko skuteczność i górowanie nad innymi. Czy jednak tak powinno być? Pan Jezus powiedział: „Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony”.

Informacje o niewłaściwym zachowaniu kapłanów, które od czasu do czasu słyszymy, nie powinny oddalać nas od Kościoła, ale mobilizować do modlitwy i jeszcze gorętszego przestrzegania przykazań, zgodnie z tym, co mówi Jezus w przedstawianej Ewangelii: „Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie”.

Ewangelia ostatniej niedzieli mówiła o przemienieniu na Górze Tabor, co powinno prowadzić do naszej przemiany. Okres Wielkiego Postu, w którym obecnie trwamy, sprzyja naszej przemianie, dzięki praktykowaniu postu, jałmużny i modlitwy.

Autorzy tekstów, Hrapkiewicz Helena, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Dzisiaj: 03.04.2025