Lourdzkie rekolekcje
Jeśli ktoś myśli, że pielgrzymka rozpoczęła się dopiero z chwilą przybycia do Lourdes, bardzo się myli. Już w trasie pielgrzymi uczestniczyli w wyjątkowych rekolekcjach.
2017-08-11
We wtorek 16 maja ok. godziny 9.00, po ośmiu dniach pielgrzymowania wróciła z Lourdes do Katowic ponad 300-tu osobowa grupa chorych wraz z opiekunami. I choć pielgrzymka wyruszyła z archidiecezji katowickiej i była adresowana szczególnie do jej mieszkańców, to wśród uczestników nie zabrakło także pielgrzymów z innych diecezji.
Organizatorzy zadbali o to, aby blisko 40-godzinna podróż przez kilka europejskich krajów była dla pielgrzymów dobrze wykorzystanym czasem także pod względem duchowym, a przy okazji przyczyniła się do budowania wspólnoty. Podczas podróży 13-wagonowym składem pociągu bardzo przydało się wewnętrzne nagłośnienie, dzięki któremu wszyscy mogli uczestniczyć we Mszy świętej i nabożeństwach, nie wychodząc ze swoich przedziałów. Stąd jeśli ktoś myśli, że pielgrzymka rozpoczęła się dopiero z chwilą przybycia do Lourdes, bardzo się myli. Już w trasie pielgrzymi uczestniczyli w wyjątkowych rekolekcjach.Razem z chorymi i ich rodzinami do Lourdes pielgrzymował ksiądz biskup Marek Szkudło, który z innymi kapłanami, sprawował nad nimi duchową opiekę. Zaś o opiekę medyczną dbali lekarze i pielęgniarki, którzy – podobnie jak przed dwoma laty – by móc wybrać się z pielgrzymami do Lourdes, poświęcili swoje urlopy.
Ze względów organizacyjnych wszyscy uczestnicy zostali podzileni na siedem mniejszych grup, w których łatwiej było poruszać się w Lourdes i realizować plan każdego dnia.W Lourdes pielgrzymi kilkakrotnie modlili się w Cudownej Grocie Objawień, w której Matka Boża spotykała się ze św. Bernadettą. Tam również przeżyli Mszę świętą. Ponadto wszystkie grupy w wyznaczonym czasie miały możliwość kąpieli w basenach z wodą z cudownego źródła. Chorzy odwiedzili miejsca związane z życiem św. Bernadetty i codziennie uczestniczyli w procesjach: eucharystycznej o godzinie 17.00 oraz maryjnej o godzinie 21.00. Wyjątkowym przeżyciem dla pielgrzymów była Msza święta w kościele św. Bernadetty, podczas której mogli oni przyjąć sakrament namaszczenia chorych. W ostatnim dniu pobytu w Lourdes (niedziela, 14 maja) pielgrzymi szczególnie modlili się za całą archidiecezję katowicką, którą ksiądz biskup Marek Szkudło zawierzył opiece i wstawiennictwu Maryi. W akt zawierzenia zostało włączone także Apostolstwo Chorych oraz wszystkie intencje, w których ta wspólnota się modli.
Chorzy i niepełnosprawni pielgrzymi przedstawiali Matce Bożej w modlitwie wiele intencji. Modlili się za swoje diecezje i parafie. Pamiętali także o swoich duszpasterzach i najbliższych, których przed oblicze Matki Bożej zabrali ze sobą w sercu. Bogu niech będą dzięki za ten święty czas pielgrzymowania!
Zobacz całą zawartość numeru ►