HOPE znaczy nadzieja
Znakiem (logo) naszego stowarzyszenia jest słowo HOPE, które stanowi skrót od nazwy „Hospicjum Perinatalne”. HOPE w języku angielskim oznacza nadzieję. Ta nadzieja bardzo mocno wpisana jest w naszą działalność.
2018-09-07
Kilka lat temu z inicjatywy osób wsłuchanych w Boże wezwanie do miłości najmniejszych, zostało powołane do istnienia Stowarzyszenie „Śląskie Hospicjum Perinatalne”, które swoją opieką otacza rodziny oczekujące narodzin chorych dzieci, najczęściej takich, które umrą wkrótce po urodzeniu. Kiedy rodzice w czasie badań prenatalnych dowiadują się, że ich poczęte, ukochane i wyczekiwane dziecko jest nieuleczalnie chore, że jego szanse na przeżycie są znikome, że prawdopodobnie umrze ono przed porodem lub krótko po nim, stają wobec konieczności podjęcia decyzji, niejednokrotnie dramatycznej. Muszą zdecydować, czy donosić ciążę i pozwolić dziecku się urodzić, czy też pójść za namową niektórych i poddać się zabiegowi aborcji.
Dać wsparcie
Rodzice w podobnej sytuacji są najczęściej całkowicie zagubieni, mają poczucie niezasłużonej krzywdy i wielkiego osamotnienia. Wiele matek i ojców podejmuje heroiczną decyzję o podarowaniu własnemu dziecku możliwości naturalnej, godnej i pozbawionej bólu śmierci, w jedynie jemu pisanym czasie, o którego nadejściu decyduje sam Bóg. Równocześnie dają sobie, a niejednokrotnie również rodzeństwu i dziadkom, niepowtarzalną szansę poznania, przytulenia i w końcu pożegnania się z dzieckiem. Hospicjum perinatalne istnieje po to, aby przedstawić rodzicom możliwość innego wyboru, niż aborcja. Tworzący je ludzie – lekarze, położne i psychologowie – pragną pomagać rodzicom w przyjęciu, a następnie zaakceptowaniu niepomyślnej diagnozy dotyczącej ich dziecka. Towarzyszą rodzicom w czasie trudnej ciąży, służą swoim doświadczeniem i profesjonalizmem w rozwiązywaniu problemów natury medycznej oraz zapewniają wsparcie psychologiczne i duchowe. Do ich zadań należy również jak najlepsze przygotowanie personelu miejsca, w którym na świat ma przyjść chore dziecko, żeby rodzice i inni członkowie rodziny otoczeni ich życzliwością i opieką, w spokoju mogli powitać, ochrzcić i pożegnać swoje dziecko. Oprócz wsparcia psychologicznego i wielospecjalistycznej opieki medycznej nad kobietą oraz dzieckiem w okresie przed i po narodzinach, wolontariusze hospicjum pozostają do dyspozycji w czasie całego okresu żałoby, a nierzadko również w późniejszym czasie.
Przejść najtrudniejsze
Hospicjum perinatalne to grupa ludzi, którzy w sytuacji, kiedy kobiecie w ciąży zagrożonej chorobą dziecka oferowana jest tylko aborcja, proponują jej wielowymiarowe i bezpłatne wsparcie, żeby zdecydowała się donosić ciążę i urodzić dziecko, często pomimo tego, że jego życie będzie bardzo krótkie. W ramach hospicjum istnieje również grupa matek, które doświadczyły śmierci dziecka, a teraz pragną rozmową i radą służyć innym kobietom, dopiero oczekującym na narodziny chorego dziecka. Dzieląc się z nimi swoim doświadczeniem, najlepiej pomagają im przejść przez ten trudny czas. Wysiłki wszystkich osób zaangażowanych w działalność hospicjum perinatalnego zmierzają ku temu, aby rodzice mieli poczucie, że ich świadoma decyzja o urodzeniu dziecka obciążonego poważną chorobą, okazała się dla nich najsłuszniejszą decyzją w ich życiu.
Jeżeli rodzice chorego dziecka zdecydują się na przyjęcie pomocy hospicjum perinatalnego, wówczas będzie ona profesjonalna i kompleksowa. Rodzice będą mogli porozmawiać z gronem lekarzy na temat diagnozy. Będzie dostępna pomoc psychologiczna z prawdziwego zdarzenia dla całej rodziny. Dziecko zostanie przyjęte z radością, a zespół będzie wiedział, jak należy znaleźć się w całej sytuacji i jak od strony medycznej właściwie zabezpieczyć nowo narodzone maleństwo. Ponadto – co bardzo ważne – zespół nie będzie stosował działań noszących znamiona uporczywej terapii, czyli np. intubacji czy przetaczania krwi. W takich przypadkach należy dziecku zapewnić warunki godnego odchodzenia, a nie próbować utrzymać je przy życiu za wszelką cenę. Zamiast tego będzie możliwość pożegnania się z odchodzącym dzieckiem, czy ochrzczenia go.
Marzenie o Domu
Widząc rosnące potrzeby rozszerzenia naszej działalności, profesjonalnego wspierania rodziców dzieci z rzadkimi chorobami wrodzonymi, również z zespołem Downa, który jest jednym z najczęstszych wskazań do aborcji, zrodziło się pragnienie utworzenia ośrodka dla podopiecznych stowarzyszenia. Jest to marzenie o domu, w którym zapewniona zostanie bezpłatna pomoc specjalistów, do których chore dzieci normalnie mają utrudniony dostęp, profesjonalna rehabilitacja, sala do spotkań grup wsparcia, które są tak bardzo rodzicom potrzebne oraz do terapii psychologicznej. To marzenie zostało zawierzone św. Józefowi, który jest wspaniałym opiekunem kobiet brzemiennych i dzieci. Członkowie stowarzyszenia rozpoczęli czas modlitwy za wstawiennictwem św. Józefa o wsparcie dalszej działalności. Również Wam – szanownym Czytelnikom – polecamy modlitwie dzieło hospicyjne, marzenie o Domu św. Józefa, wszystkich podopiecznych oraz tych, którzy wahają się w podjęciu decyzji o urodzeniu dziecka.
Znakiem (logo) naszego stowarzyszenia jest słowo HOPE, które stanowi skrót od nazwy „Hospicjum Perinatalne”. HOPE w języku angielskim oznacza nadzieję. Ta nadzieja bardzo mocno wpisana jest w naszą działalność. Po pierwsze towarzyszy ona rodzicom. Jest to nadzieja, że decyzja o urodzeniu dziecka jest tą najsłuszniejszą w życiu albo że zdołają poradzić sobie po jego bolesnej stracie. Ta nadzieja towarzyszy także nam. Ufamy, że uda nam się za każdym razem pomóc rodzicom chorych dzieci najlepiej, jak to możliwe. Nadzieja jest tym, co sprawia, że nie rezygnujemy w obliczu trudności.
Zobacz całą zawartość numeru ►