Kiedy zabiorą im oblubieńca, wtedy będą pościć
Post wyraża umartwienie, smutek z powodu grzechów i słabości, pokutę. Głód i ograniczenia ciała pozwalają nam odczuć inny głód, głód miłości do Boga.
2020-02-28
Rozważanie do fragmentu Ewangelii Mt 9, 14-15
okres Wielkiego Postu
Podjęcie postu wymaga mocnej motywacji. Dzisiaj, u progu Wielkiego Postu wielu z nas ma postanowienia. Najczęściej spotykane to nie jedzenie słodyczy, nie picie alkoholu i tym podobne.
W środę popielcową na modnym już teraz whatsappie dostałam zdjęcie, na którym były wypisane rzeczy, z których mogę zrezygnować w Wielkim Poście. Bardzo mi to zdjęcie przypadło do gustu i rozesłałam je dalej.
I bynajmniej nie muszę umartwiać się fizycznie, ale mogę zrezygnować z: narzekania, pesymizmu, gorzkich sądów, nadmiernej troski, ze zniechęcenia, z zawziętości, z nienawiści, z negatywizmu, z gniewu, ze smutku, z zazdrości, z obgadywania, z grzechu. Dostałam nawet wskazówki, co mogę robić: nie narzekać, a skoncentrować się na wdzięczności, zrezygnować z pesymizmu, a stać się optymistą, myśleć życzliwie, zawierzyć Bożej Opatrzności, być pełnym nadziei, powrócić do przebaczenia, odpłacać dobrem za zło, być pozytywnym, być cierpliwym, radować się z tego, co mam, modlić się o ufność, kontrolować język, wracać do cnoty.
Ilu z nas znalazło tu coś dla siebie? Myślę nawet, że tak jak ja, znalazł kilka rzeczy, z których mógłby zrezygnować. Post wyraża umartwienie, smutek z powodu grzechów i słabości, pokutę. Głód i ograniczenia ciała pozwalają nam odczuć inny głód, głód miłości do Boga.
Ostatnie zdanie środowego zdjęcia brzmi: Zrezygnuj z rezygnowania... WYTRWAJ!
Bardzo tego pragnę.