Jesteś posłany!
Każdy z nas na mocy sakramentu chrztu św. jest powołany do tego, by być uczniem i misjonarzem Jezusa. Czy o tym pamiętamy?
2021-09-22
Rozważanie do fragmentu Ewangelii Łk 9, 1-6
XXV tydzień zwykły
W dzisiejszej Ewangelii czytamy o posłaniu dwunastu apostołów z misją głoszenia Ewangelii. Może nieraz odbieramy ten fragment jedynie jako opis tego, co działo się 2000 lat temu, ale nie czytamy go w odniesieniu do naszego życia. A przecież każdy z nas na mocy sakramentu chrztu św. jest powołany do tego, by być uczniem i misjonarzem Jezusa. Czy o tym pamiętamy?
Co zrobił Jezus, posyłając dwunastu? Posłał ich, by głosili Królestwo Boże i uzdrawiali. Dał im władzę i moc uwalniania i uzdrawiania potrzebne do wypełnienia tej misji. A więc apostołowie tak naprawdę mieli uczynić to, czego nauczyli się od Jezusa, czyli być jak On: głosić Słowo Boże i potwierdzać głoszenie konkretnymi znakami. Do tego dał im odpowiednie wskazania: "Nie bierzcie nic na drogę: ani laski, ani torby podróżnej, ani chleba, ani pieniędzy; nie miejcie też po dwie suknie!". W tej misji mają skupić się wyłącznie na Jezusie, głosić Go, świadczyć o Nim i całkowicie na Nim polegać, nie przywiązując wagi do tego, co zewnętrzne i materialne. Jezus sam o wszystko się zatroszczy. Jak czytamy w szóstym rozdziale Ewangelii św. Mateusza: „Starajcie się naprzód o królestwo i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”. Apostołowie mają być wolni od form, struktur i wszelkich ludzkich zabezpieczeń, by nie popadli w pokusę przejęcia kontroli nad przebiegiem misji, przypisywania sobie skuteczności głoszenia i polegania na swoich własnych zdolnościach. Wszystko ma być czynione w Imię Jezusa i Jego mocą, bo to jest Jego dzieło. Jezus przygotował ich także na to, że w niektórych miejscach nie zostaną przyjęci, bo nie każde głoszenie kończy się sukcesem i nie należy się tym zrażać, tylko iść dalej.
W tym fragmencie porusza mnie najbardziej to, że Jezus dał władzę „nad wszystkimi złymi duchami” oraz że głosili Ewangelię i uzdrawiali wszędzie. To ukazuje nam prawdę o tym, że moc Jezusa nie jest niczym ograniczona. On nie udziela jej wybiórczo. Tak samo też posyła apostołów wszędzie, a nie tylko tam, gdzie ich przyjmą albo gdzie oni sami chcieliby pójść.
Czy mam świadomość tego, że Jezus dał mi taką samą misję? Czy świadczę o Nim wszędzie, gdzie jestem? Czy jest we mnie otwartość na to, że Jezus będzie potwierdzał to świadectwo znakami Jego mocy? On naprawdę działa dziś tak samo jak 2000 lat temu, posługując się swoimi uczniami. Czy wierzę w to?
Panie Jezu, dziękuję Ci za misję jaką mi powierzyłeś. Spraw, by moje serce było wolne i otwarte, aby głosić Ewangelię i dawać świadectwo o Tobie wszędzie gdziekolwiek mnie poślesz.