Nasza Orędowniczka św. Siostra Faustyna Kowalska
Św. Siostra Faustyna jest patronką podopiecznych Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.
2022-02-28
Pod koniec 2017 roku do zarządu Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, wpłynęło pismo od chorych z prośbą, by poczynić starania o ustanowienie św. Siostry Faustyny Kowalskiej patronką naszych podopiecznych. Zarówno chorzy dorośli jak i rodzice dzieci dotkniętych tą przypadłością, w równym stopniu zmagają się z tą trudną, ciężką a przede wszystkim nieuleczalną chorobą. Bardzo często w skrajnym wyczerpaniu, bez siły, zamknięci w izolacji, bardzo mocno identyfikują się z siostrą Faustyną, która również przebywała często w szpitalach i cierpiała, a te doświadczenia nie oddaliły jej od Boga lecz wręcz przeciwnie – jeszcze bardziej z Nim umocniły. Niezwłocznie podjęliśmy starania oraz złożyliśmy odpowiednie dokumenty do Kurii w Krakowie, do Metropolity Krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, z prośbą o ustanowienie świętej patronką chorych na mukowiscydozę. Pozytywną decyzję otrzymaliśmy 15 października 2018. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że Sekretarka Bożego Miłosierdzia, jak nazywana jest święta Faustyna, została, oficjalnie, naszą orędowniczką u Boga.
W marcu 2018 roku odbyła się również I Pielgrzymka Osób Walczących z Mukowiscydozą na Jasną Górę, gdzie w Akcie Zawierzenia oddaliśmy nasze rodziny Maryi. Jednym z owoców tej pielgrzymki jest tzw. żywy różaniec, który polega na tym, że 70 osób codziennie modli się jedną dziesiątką różańca z rozważaniami w intencji chorych. Róża różańcowa utworzona jest z chorych dorosłych, ich rodzin i przyjaciół. Cztery części różańca są odmawiane przez wstawiennictwo świętej Siostry Faustyny Kowalskiej w intencji chorych z prośbą o Boże Miłosierdzie, o światło i dary Ducha Świętego dla naukowców, by wynaleziono skuteczny i dostępny dla chorych na mukowiscydozę lek, do Matki Najświętszej, by wstawiała się za chorymi, ich rodzinami oraz o łaskę przemiany ich serc.
Do napisanej książeczki z rozważaniami dołączyliśmy słowa siostry Faustyny (Dz.1489)
Jezus: Dziecię Moje, życie na ziemi jest walką, i to wielką walką o królestwo Moje, ale nie lękaj się, bo nie jesteś sama. Ja cię wspieram zawsze, a więc oprzyj się o ramię Moje i walcz, nie lękając się niczego. Weź naczynie ufności i czerp ze zdroju żywota nie tylko dla siebie, ale i pomyśl o innych duszach, a szczególnie o tych, którzy nie dowierzają Mojej dobroci.
Rozważając tajemnice różańcowe sercem, myślą i słowami oddaliśmy nas pod Bożą opiekę. Z upływem czasu na świecie pojawiły się leki przyczynowe dla chorych na mukowiscydozę, które w bardzo dużym stopniu podnoszą parametry życiowe w chorobie, ale przede wszystkim dają szansę na dłuższe życie zmagających się z tą chorobą. Niestety cenowo stały się one nieosiągalne dla chorych. Całe środowisko związane z mukowiscydozą, organizacje pacjenckie, lekarze, Ministerstwo Zdrowia, podjęli starania, by leki przyczynowe dla chorych w Polsce były refundowane. Z głęboką nadzieją i wiarą czekaliśmy na ten dzień. Doczekaliśmy się: 15 lutego 2022 roku Minister Zdrowia pan Maciej Miłkowski ogłosił refundację leków przyczynowych w Polsce. Na marcowej liście leków refundowanych znalazły się leki dla chorych na mukowiscydozę: Orkambi, Symkevi i Kaftrio. Pacjenci, którzy zakwalifikują się do programu lekowego otrzymają szansę na lepsze i dłuższe życie. Dzięki tej terapii będą mogli mieć marzenia, realizować plany, tworzyć rodziny i żyć.
15 lutego to również imieniny świętej Faustyny. Przypadków nie ma. Jest to swoisty prezent od naszej patronki. Ten dzień zapisze się w historii leczenia mukowiscydozy w Polsce. Pacjenci korzystając z tej terapii lekowej będą mogli powiedzieć, że nie jest to już choroba śmiertelna tylko przewlekła. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, którzy się przyczynili do tego wydarzenia, ale przede wszystkim naszej orędowniczce w niebie świętej Siostrze Faustynie Kowalskiej – duchowej patronce chorych na mukowiscydozę, za której przyczyną, wierzymy, doszło do tej refundacji. Dziękujemy również ks. Wojciechowi Bartoszkowi, krajowemu duszpasterzowi Apostolstwa Chorych, za merytoryczną i duchową opiekę podczas powstawania książeczki z rozważaniami różańcowymi, ale również za wsparcie jakie otrzymujemy, zarówno modlitewne jak i towarzyszenie nam i prowadzenie konferencji podczas pielgrzymek na Jasną Górę.
Obejmujemy wszystkich modlitwą. Jezu Ufam Tobie.