Nasza Orędowniczka św. Siostra Faustyna Kowalska

Św. Siostra Faustyna jest patronką podopiecznych Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.

zdjęcie: wikimedia.org

2022-02-28

Pod koniec 2017 roku do zarządu Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, wpłynęło pismo od chorych z prośbą, by poczynić starania o ustanowienie św. Siostry Faustyny Kowalskiej patronką naszych podopiecznych. Zarówno chorzy dorośli jak i rodzice dzieci dotkniętych tą przypadłością, w równym stopniu zmagają się z tą trudną, ciężką a przede wszystkim nieuleczalną chorobą. Bardzo często w skrajnym wyczerpaniu, bez siły, zamknięci w izolacji, bardzo mocno identyfikują się z siostrą Faustyną, która również przebywała często w szpitalach i cierpiała, a te doświadczenia nie oddaliły jej od Boga lecz wręcz przeciwnie – jeszcze bardziej z Nim umocniły. Niezwłocznie podjęliśmy starania oraz złożyliśmy odpowiednie dokumenty do Kurii w Krakowie, do Metropolity Krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, z prośbą o ustanowienie świętej patronką chorych na mukowiscydozę. Pozytywną decyzję otrzymaliśmy 15 października 2018. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że Sekretarka Bożego Miłosierdzia, jak nazywana jest  święta Faustyna, została, oficjalnie, naszą orędowniczką u Boga.

W marcu 2018 roku odbyła się również I Pielgrzymka Osób Walczących z Mukowiscydozą na Jasną Górę, gdzie w Akcie Zawierzenia oddaliśmy nasze rodziny Maryi. Jednym z owoców tej pielgrzymki jest tzw. żywy różaniec, który polega na tym, że 70 osób codziennie modli się jedną dziesiątką różańca z rozważaniami w intencji chorych. Róża różańcowa utworzona jest z chorych dorosłych, ich rodzin i przyjaciół. Cztery części różańca są odmawiane przez wstawiennictwo świętej Siostry Faustyny Kowalskiej w intencji chorych z prośbą o Boże Miłosierdzie, o światło i dary Ducha Świętego dla naukowców, by wynaleziono skuteczny i dostępny dla chorych na mukowiscydozę lek, do Matki Najświętszej, by wstawiała się za chorymi, ich rodzinami oraz o łaskę przemiany ich serc.

Do napisanej książeczki z rozważaniami dołączyliśmy słowa siostry Faustyny (Dz.1489)

Jezus: Dziecię Moje, życie na ziemi jest walką, i to wielką walką o królestwo Moje, ale nie lękaj się, bo nie jesteś sama. Ja cię wspieram zawsze, a więc oprzyj się o ramię Moje i walcz, nie lękając się niczego. Weź naczynie ufności i czerp ze zdroju żywota nie tylko dla siebie, ale i pomyśl o innych duszach, a szczególnie o tych, którzy nie dowierzają Mojej dobroci.

Rozważając tajemnice różańcowe sercem, myślą i słowami oddaliśmy nas pod Bożą opiekę. Z upływem czasu na świecie pojawiły się leki przyczynowe dla chorych na mukowiscydozę, które w bardzo dużym stopniu podnoszą parametry życiowe w chorobie, ale przede wszystkim dają szansę na dłuższe życie zmagających się z tą chorobą. Niestety cenowo stały się one nieosiągalne dla chorych. Całe środowisko związane z mukowiscydozą, organizacje pacjenckie, lekarze, Ministerstwo Zdrowia, podjęli starania, by leki przyczynowe dla chorych w Polsce były refundowane. Z głęboką nadzieją i wiarą czekaliśmy na ten dzień. Doczekaliśmy się: 15 lutego 2022 roku Minister Zdrowia pan Maciej Miłkowski ogłosił refundację leków przyczynowych w Polsce. Na marcowej liście leków refundowanych znalazły się leki dla chorych na mukowiscydozę: Orkambi, Symkevi i Kaftrio. Pacjenci, którzy zakwalifikują się do programu lekowego otrzymają szansę na lepsze i dłuższe życie. Dzięki tej terapii będą mogli mieć marzenia, realizować plany, tworzyć rodziny i żyć.

15 lutego to również imieniny świętej Faustyny. Przypadków nie ma. Jest to swoisty prezent od naszej patronki. Ten dzień zapisze się w historii leczenia mukowiscydozy w Polsce. Pacjenci korzystając z tej terapii lekowej będą mogli powiedzieć, że nie jest to już choroba śmiertelna tylko przewlekła. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, którzy się przyczynili do tego wydarzenia, ale przede wszystkim naszej orędowniczce w niebie świętej Siostrze Faustynie Kowalskiej – duchowej patronce chorych na mukowiscydozę, za której przyczyną, wierzymy, doszło do tej refundacji. Dziękujemy również ks. Wojciechowi Bartoszkowi, krajowemu duszpasterzowi Apostolstwa Chorych, za merytoryczną i duchową opiekę podczas powstawania książeczki z rozważaniami różańcowymi, ale również za wsparcie jakie otrzymujemy, zarówno modlitewne jak i towarzyszenie nam i prowadzenie konferencji podczas pielgrzymek na Jasną Górę.

Obejmujemy wszystkich modlitwą. Jezu Ufam Tobie.

Autorzy tekstów, pozostali Autorzy, Polecane, Nasze propozycje

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 22.11.2024