Przewodnik, a może zwodziciel?
Czy przewodnik może być ślepy i dokąd w takim przypadku może doprowadzić tych, którzy mu się powierzyli? Materia życia duchowego jest bardzo delikatna. Ślepy i głupi przewodnik może wyprowadzić na całkowite bezdroża i pustkowie.
2022-08-22
Rozważanie do fragmentu Ewangelii Mt 23, 13-22
XXI tydzień zwykły
Dzisiaj Jezus wypowiada bardzo ostre słowa. O tych, którzy byli nauczycielami i przewodnikami w życiu duchowym, mówi: obłudnicy, głupi i ślepi. Obłuda czyli dwuznaczność, kiedy słowa nawet najpiękniej wypowiadane nie pokrywają się z życiem. Słowa są jakby puste, a człowiek wypowiadający je, nie jest godny wiary. Nie chodzi tu o o grzechy i upadki, bo takie wpisane są w naturę każdego człowieka, ale bardziej o sposób myślenia i cały styl życia.
Czy przewodnik może być ślepy i dokąd w takim przypadku może doprowadzić tych, którzy mu się powierzyli? Materia życia duchowego jest bardzo delikatna. Ślepy i głupi przewodnik może wyprowadzić na całkowite bezdroża i pustkowie. Nie dotyczy to tylko tych, którzy są przewodnikami z urzędu. Każdy z nas, którzy uwierzyliśmy Jezusowi i chcemy iść za Nim, może stać się nauczycielem w jakimś momencie, czy w jakimś sensie dla drugiego człowieka. Warto więc pytać siebie, czy nie dotknęła mnie obłuda, głupota i ślepota duchowa? Czy swoje interpretacje, swoje tradycje, swoją ocenę tego, co najważniejsze nie wynoszę ponad Boże przykazania? Jezus mówi te słowa także i do nas, żebyśmy nie bali się zobaczyć prawdy o nas samych. Nie tylko mówi, ale także zawsze przychodzi z pomocą, jeśli Go poprosimy.