Piekoszowska Matka Miłosierdzia
Piekoszowska Matka Miłosierdzia wciąż czeka na nowych pielgrzymów, gotowa wysłuchać wszystkich i doprowadzić do pełnego zjednoczenia ze swym Synem.
2022-11-08
Piekoszów, otoczony zielonymi pasmami Gór Świętokrzyskich, jest położony w odległości 10 km od Kielc, w kierunku zachodnim, przy drodze z Kielc do Częstochowy. Odrowążowie, właściciele Piekoszowa, ufundowali w roku 1366 pierwszy kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła. Świątynia ta przetrwała do XIX w. W 1807 r. ks. Bernard Bzinkowski rozpoczął budowę nowego kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Kościół konsekrował biskup sandomierski Antoni Ksawery Sotkiewicz w 1884 r. Jest to trójnawowa świątynia, murowana z kamienia i cegły z dwiema wysokimi wieżami. We wnętrzu znajduje się obraz Chrystusa Boleściwego w srebrnej sukience z XVIII w. i późnobarokowa chrzcielnica kamienna z XVIII w.
Kościół w Piekoszowie jest regionalnym Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia. Największym kultem otaczany jest słynący łaskami barokowy obraz Matki Bożej Miłosierdzia namalowany w latach 1691-1693 przez Krzysztofa Lateckiego, nowicjusza zakonu paulinów. Olejny obraz na płótnie przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem na prawej ręce. Maryja przypomina Madonny z obrazów Bartolomé Estébana Murillo (1618-1682). Obraz przekazał w 1700 r. paulin Tobiasz Czechowski ks. Franciszkowi Szczepańskiemu. W święto Wniebowstąpienia Pańskiego, 21 maja 1705 r. Maryja na obrazie zapłakała krwawymi łzami, co zapoczątkowało kult Matki Bożej Piekoszowskiej. Płacz Maryi łączono z okrutnymi wydarzeniami, jakich ludność doświadczała podczas potopu szwedzkiego. Obecnie obraz znajduje się w ołtarzu głównym, ufundowanym przez Wincentego i Anielę Dobieckich, byłych właścicieli Piekoszowa. Na zasuwie cudownego obrazu Matki Bożej znajduje się obraz z 1925 r. przedstawiający Zesłanie Ducha Świętego.
Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, 8 września 1968 r. w asyście biskupów i generała paulinów, w obecności ok. 300 kapłanów i 70 tysięcy wiernych świeckich dokonał uroczystej koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. Przyczyniło się to do ożywienia kultu maryjnego w Piekoszowie, dokąd coraz liczniej zaczęli przybywać czciciele Maryi, nie tylko z pobliskich miejscowości, ale z całej Polski. W nocy z 14 na 15 stycznia 1983 r. dokonano świętokradzkiego rabunku koron zdobiących obraz. Podjęto liczne akty zadośćuczynienia oraz starania przygotowujące do powtórzenia aktu koronacji. Dokonał go Prymas Polski kardynał Józef Glemp 18 maja 1986 r.
W gablotach, w nawie głównej, znajdują się od 1902 r. wota osób, które doznały uzdrowienia i innych łask. Srebrne wota w kształcie oczu, nóg i serca upamiętniają uzdrowienia tych części ciała za wstawiennictwem Maryi. W archiwum parafialnym przechowywana jest książka autorstwa ks. Mikołaja Złotnickiego, wydana we Lwowie, za aprobatą kościelną w 1744 r., pt.: „Port bezpieczny. Maryja w piekoszowskim obrazie albo cuda obrazu piekoszowskiego”. Opisane są w niej 284 niezwykłe wydarzenia (m.in. cudowne uzdrowienia) z lat 1705-1743. W 1905 r. ks. Zajączkowski wydał broszurę pt. „Pamiątka Jubileuszu 200-letniej rocznicy – Cudowny Obraz Najświętszej Maryi Panny w Piekoszowie 1705-1905 r.”. Autor wspomina, że tysiące ludzi w tym cudownym miejscu zanosi gorące modły: „O spokój sumienia, o spokój rodzin i o pożądany pokój dla całego Kościoła świętego oraz chrześcijaństwa”. Wierni nieustannie zamawiają Msze święte, prosząc o ich odprawienie przed ołtarzem Matki Najświętszej. Mają one zarówno charakter dziękczynny, jak i prośby o różne łaski.
Dla oddania czci Maryi wierni w dni odpustów obchodzą dookoła ołtarz z cudownym obrazem. Na uroczystość odpustową, 8 września, przybywają pielgrzymki piesze, zwłaszcza z dekanatu piekoszowskiego.
W Piekoszowie działa od 1993 r. Dom dla Niepełnosprawnych im. Sługi Bożego, ks. Wojciecha Piwowarczyka. Ten kandydat na ołtarze całe życie poświęcił chorym i niepełnosprawnym. Od 1980 r. prowadził wczasorekolekcje dla osób niepełnosprawnych. W piekoszowskim Domu kontynuuje się jego dzieło. W ośrodku bez barier architektonicznych może przebywać równocześnie 140 osób. Korzystają one ze szpitalnego Oddziału Rehabilitacji Ogólnoustrojowej, Oddziału Rehabilitacji Dziennej, z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, Domu Pomocy Społecznej, Lokali Aktywizujących, turnusów rehabilitacyjnych, lekarskiej poradni rehabilitacyjnej i rehabilitacji ambulatoryjnej. Dom wyposażony jest w pokoje z węzłami sanitarnymi, gabinety rehabilitacyjne, basen rehabilitacyjny, grotę solną, salę gimnastyczną, windy i system przyzywowy. Sercem Domu jest kaplica, w której codziennie odprawiane są Msze święte i nabożeństwa. Dom otoczony jest piękną zielenią z uroczym oczkiem wodnym. Na placu przed Domem znajduje się figura Matki Bożej z 1816 r., wotum ks. proboszcza Bzinkowskiego. Do Domu przybywają chorzy, starsi i niepełnosprawni z całej Polski i z zagranicy. Czymś naturalnym jest dla nich nawiedzanie Sanktuarium Matki Bożej i modlitwa na dróżkach Kalwarii Piekoszowskiej, łączącej Dom i świątynię.
Piekoszowska Matka Miłosierdzia wciąż czeka na nowych pielgrzymów, gotowa wysłuchać wszystkich i doprowadzić do pełnego zjednoczenia ze swym Synem.