O celebrowaniu obecności Boga

Godne celebrowanie niedzielnej Eucharystii wymaga przygotowania. Nie wystarczy „wskoczyć” do kościoła i „zaliczyć” mszę, najlepiej żeby była krótka. Trzeba się przygotować, trzeba zrobić „rozgrzewkę”, jak sportowcy przed zawodami.

2023-04-22

Komentarz do fragmentu Ewangelii Łk 24, 13- 35
III niedziela wielkanocna

W trzecią niedzielę okresu wielkanocnego Kościół daje nam do rozważenia fragment z Ewangelii według św. Łukasza, opisujący zdarzenie z niedzieli wielkanocnej. Dwóch uczniów Jezusa, z których jeden ma na imię Kleofas jest w drodze do wsi zwanej Emaus, oddalonej o sześćdziesiąt stadiów od Jerozolimy (ok. 11 km). Oni to rozmawiali ze sobą w drodze o wszystkim, co się tam wydarzyło. Gdy byli pochłonięci rozmową, sam Jezus zbliżył się do nich, lecz oni Go nie rozpoznali. Ewangelia mówi, że oczy były przyćmione lub jakby na uwięzi. Warto też dodać, że ich uszy także, bo nie rozpoznali również barwy głosu Jezusa. Jezus rozpoczął z nimi rozmowę, pytając o temat ich rozmowy. Wtedy oni przystanęli smutni i jeden z nich imieniem Kleofas podjął rozmowę, wyrażając zdziwienie, że tajemniczy rozmówca nie jest zorientowany w tym, co się wydarzyło w Jerozolimie. Zaczął tłumaczyć nieznajomemu o Jezusie z Nazaretu, proroku potężnym w czynie i słowie przed Bogiem i ludem. Jak wyżsi kapłani i przywódcy wydali wyrok śmierci i ukrzyżowali Go dodając też, że ich kobiety poszły do grobu wczesnym rankiem i nie znalazły Jego ciała, widziały jedynie aniołów, którzy zapewniają iż On żyje. Wspomnieli także, że po słowach kobiet niektórzy z nich poszli od grobu i zastali wszystko jak kobiety im opowiedziały ale Jego nie widzieli. Uczniowie dali wyczerpujący raport z przebiegu wydarzeń będąc wyraźnie skonfundowanymi. Na to Jezus Zmartwychwstały choć nie rozpoznany wchodzi stanowczo do akcji i mówi: „O nierozumni i leniwi w sercu! Nie wierzycie w to wszystko co powiedzieli prorocy! Czyż Chrystus nie musiał tego cierpieć i wejść do swej chwały?” (inne tłumaczenie: „O nierozumni , jak nieskore są wasze serca do wierzenia we wszystko, co powiedzieli prorocy! Czyż Mesjasz nie miał tego cierpieć, aby wejść do swej chwały?”). Jezus reaguje zdecydowanie, by doprowadzić ich do wiary w rzeczywistość zmartwychwstania. Zaraz po tym zaczyna wyjaśniać im zaczynając od Mojżesza i proroków co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego. Rozmowa z Jezusem wyraźnie skróciła dystans do Emaus w poczuciu rozmówców Jezusa. Normalnie wędrując 11 km zabiera około trzech godzin marszu. Oni nawet się nie spostrzegli kiedy ten czas minął i pragnęli dalej być z „nieznajomym” i kontynuować rozmowę. Jezus się nie narzucał, sprawiał wrażenie, że idzie dalej. Oni jednak  niejako wymusili na Nim by z nimi został. Kiedy zasiedli do stołu Jezus  wziął chleb, odmówił modlitwę, połamał i dawał im. Wtedy otwarły im się oczy i rozpoznali Go a On zniknął im z oczu.

Święty Łukasz „maluje” obraz, który jest pouczeniem dla wspólnoty uczniów wszystkich pokoleń, jak odczytywać Jego obecność. Celebrowanie Jego obecności po zmartwychwstaniu i wniebowstąpieniu już zawsze będzie inne. Jezus będzie ze swoim uczniami aż do końca świata ale w inny sposób. Ten fragment wyraźnie podpowiada, w jaki sposób to celebrowanie będzie przebiegać. To będzie spotkanie przy Słowie Bożym, które stanie się światłem dla uczniów i przy Łamaniu Chleba. O tym świadczą najstarsze teksty chrześcijańskie opisujące celebrowanie liturgii (np.św. Justyn).  Celebrowanie liturgii a szczególnie niedzielnej Eucharystii od początków chrześcijaństwa ma dwie części: Liturgia Słowa i Liturgia Eucharystyczna. Tekst wyraźnie mówi o trudzie jaki trzeba podjąć by to celebrowanie było owocne.  Uczniowie są w drodze, która jest symbolem trudu a jednocześnie wysiłku koniecznego do wzrostu wiary. Wiara jest darem udzielanym człowiekowi przez Boga, wymaga jednak zaangażowania, podjęcia wysiłku. Godne celebrowanie niedzielnej Eucharystii wymaga przygotowania. Nie wystarczy „wskoczyć” do kościoła i „zaliczyć” mszę, najlepiej żeby była krótka. Trzeba się przygotować, trzeba zrobić „rozgrzewkę”, jak sportowcy przed zawodami. Trzeba zajrzeć do czytań wcześniej. Modlić się do Ducha Świętego o dar celebrowania obecności Jezusa. Dobrze jest przyjść do kościoła choćby 15 minut wcześniej i modlić się w ciszy lub na różańcu. Każdy może znaleźć swój własny sposób na przygotowanie do celebrowania świętej obecności Boga w naszym życiu.

Autorzy tekstów, ks. Zenon Bonecki, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 22.11.2024