Jest dobro i zło! Nie trochę dobra w złu, ani trochę zła w dobru
Uczeni w Piśmie zarzucają Jezusowi, że On jest pod wpływem złego ducha. Jezus potwierdza im, że na tym świecie są złe duchy, które ciągle działają i mogą zwodzić człowieka.
2025-01-27
Komentarz do fragmentu Ewangelii Mk 3, 22-30
III tydzień zwykły
Wokół Jezusa pojawiały się tłumy rozmaitych ludzi. Byli wśród nich tacy, którzy doznali pomocy i tacy, których zapraszał, by Mu towarzyszyli w jego misji. Znaleźli się także ciekawi tego, co słyszeli, ale także ci, którym dobro przez Niego czynione przeszkadzało, bo bali się o stratę posiadanej pozycji życiowej. Przychodzili do Jezusa różni ludzie. Jedni się nawracali, a drudzy szukali motywacji do odrzucenia Go i zniszczenia. Taka nauka płynie z dzisiejszego fragmentu Ewangelii św. Marka.
Trzeba mieć złą wolę, aby patrząc na dobre dzieła, których Jezus dokonał, powiedzieć: „Ma ducha nieczystego” (Mk 3, 30), a wcześniej: „Ma Belzebuba i mocą władcy złych duchów wyrzuca złe duchy” (Mk 3, 22). Uczeni w Piśmie, wybrali tego, który jest „Panem Gnoju” i jest uważany za przyczynę wszelkich infekcji i chorób. To jest bluźnierstwo przeciwko Duchowi Świętemu, bo jest świadomym i złośliwym przypisywaniem Jezusowi zła lub zamykaniem się na działanie Boga, który jest Jedynym Dobrem.
Uczeni w Piśmie zarzucają Jezusowi, że On jest pod wpływem złego ducha. Jezus potwierdza im, że na tym świecie są złe duchy, które ciągle działają i mogą zwodzić człowieka. Dlatego w Modlitwie Pańskiej Jezus prosi nas, abyśmy wzywali: „i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego” (Mt 6, 13), a popularnie: „i nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego”.