Opieka domowa nad chorym
Opieka nad chorym w domu wciąż jest niedoceniana i niejednokrotnie spychana na peryferie medycznych potrzeb. Tymczasem stanowi ona bardzo ważny, a w wielu przypadkach nawet najważniejszy element całego procesu leczenia. Jest bowiem stała i systematyczna.
2018-09-07
Pielęgnacja osoby chorej w domu, w tym opieka długoterminowa, to temat niezwykle ważny i rozległy. Trudno w jednym artykule szczegółowo omówić wszystkie związane z nim zagadnienia, ale z pewnością warto przyjrzeć się bliżej tym najważniejszym i najbardziej podstawowym.
Kwestia opieki domowej dotyczy zapewne kilkuset tysięcy chorych w naszym kraju. Dokładnie nikt nie wie, jakie są potrzeby zdrowotne i społeczne w tym zakresie, w każdym razie dotyczą one powiększającej się grupy osób w wieku sędziwym, pacjentów po urazach czaszkowo-mózgowych, udarach, chorych w śpiączce czy po amputacjach kończyn. W grupie wymagających takiej opieki znajdują się również osoby wracające do domu po hospitalizacji, czy też z postępującymi chorobami przewlekłymi, np. chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym lub z zespołami otępiennymi. Wszyscy ci chorzy wymagają długotrwałej, stałej opieki swoich najbliższych oraz wykwalifikowanego personelu medycznego – wymagają opieki długoterminowej w domu.
Czym jest opieka domowa?
Niestety, temat ten jest dzisiaj mało spektakularny, powiedzielibyśmy: niemedialny. Opieka długoterminowa bowiem to tego rodzaju profesjonalna działalność medyczna, która zwykle nie przynosi skutków w postaci wyzdrowienia chorego. Określone świadczenia zdrowotne i opiekuńcze należy człowiekowi zapewnić do końca jego życia, a i tak wiadomo, że nie poprawią one znacząco jego stanu, lecz jedynie pozwolą ograniczyć cierpienie i ból oraz powikłania wynikające z długotrwałego unieruchomienia. Stąd, opieka nad chorym w domu wciąż jest niedoceniana i niejednokrotnie spychana na peryferie medycznych potrzeb. Tymczasem stanowi ona bardzo ważny, a w wielu przypadkach nawet najważniejszy element całego procesu leczenia. Jest bowiem stała i systematyczna. I choć rzeczywiście opieka taka raczej nie doprowadzi chorego do wyleczenia, to z pewnością wpłynie na poprawę jakości jego życia. Czym zatem jest domowa opieka długoterminowa?
Jest to opieka nad pacjentami przewlekle chorymi, którzy są niezdolni do samoopieki i samopielęgnacji. Z jednej strony nie wymagają już leczenia szpitalnego, z drugiej, ze względu na istniejące problemy zdrowotne, nadal potrzebują systematycznej opieki w warunkach domowych. Opieka domowa nad chorym może i powinna być sprawowana zarówno przez jego najbliższych, jak i przez fachowo do tego przygotowany personel medyczny.
Skala Barthel
Aby rodzina mogła skorzystać z profesjonalnej pomocy przy opiece nad chorym, musi otrzymać skierowanie lekarskie. Skierowanie do realizacji takiej opieki może wystawić lekarz rodzinny, lekarz prowadzący przy wypisie ze szpitala lub lekarz specjalista, jeśli tylko posiada umowę z NFZ. Podstawą do objęcia opieką długoterminową oprócz skierowania jest wypełniona przez lekarza lub pielęgniarkę karta skali Barthel, w której ocena punktowa musi się mieścić w przedziale od 0-40 pkt.
Skala Barthel to międzynarodowa skala powszechnie stosowana w ocenie sprawności chorego, a co za tym idzie – jego zapotrzebowania na opiekę. Na skalę Barthel składa się 10 czynności dnia codziennego, takich jak np. spożywanie posiłków, poruszanie się, ubieranie, rozbieranie, higiena osobista, korzystanie z toalety czy kontrolowanie czynności fizjologicznych. Ocenia się zdolność chorego do samodzielnego ich wykonywania. Chodzi o zdiagnozowanie, jakie czynności i w jakim stopniu chory może wykonać samodzielnie, z czyjąś pomocą lub w ogóle. W skali Barthel można uzyskać 100 pkt. Są trzy przedziały oceny: uzyskanie od 0-20 pkt oznacza całkowitą niesamodzielność, od 20-80 pkt oznacza, że w jakimś stopniu pacjent potrzebuje pomocy innych, a ocena w granicy 80-100 pkt oznacza, że przy niewielkiej pomocy chory może funkcjonować samodzielnie. Uzyskanie 40 pkt w skali Barthel lub mniejszej ich liczby, powoduje zakwalifikowanie chorego do opieki długoterminowej – oznacza to bowiem, że wymaga on stałej opieki.
Rodzaje świadczeń
W ramach pomocy medycznej dostępne są trzy zasadnicze rodzaje świadczeń domowych. Pierwszym z nich jest opieka pielęgniarki środowiskowej. Współpracuje ona z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i realizuje jego zlecenia, odwiedzając chorych w domu. Podczas wizyty domowej pielęgniarka udziela porad i dokładnie instruuje opiekunów chorego, jak wykonywać różne czynności pielęgnacyjne. Oczywiście, w razie potrzeby, może ona regularnie odwiedzać chorego w zależności od zleceń lekarskich. Drugą formą pomocy dla pacjentów w domu jest pielęgniarska opieka długoterminowa. W jej ramach pielęgniarka odbywa regularne wizyty domowe u chorego przynajmniej 4 razy w tygodniu. Oprócz wykonywania czynności higienicznych czy opatrywania ran, rolą pielęgniarki jest także stała edukacja pacjenta i opiekunów. Trzecią formą pomocy chorym w domu jest rehabilitacja domowa. Na podstawie skierowania lekarz rehabilitacji, po zbadaniu pacjenta, zleca konkretne zabiegi, a fizjoterapeuta może usprawniać pacjenta w domu.
Wszystkie te formy świadczeń są bezpłatne dla chorego, ale ponieważ są również limitowane i finansowane przez NFZ, w przypadku wielu chętnych pacjent nie od razu uzyskuje pomoc, ale zostaje wpisany na listę osób oczekujących.
Zadania pielęgniarki
Pielęgniarka domowej opieki długoterminowej ustala najpierw z pacjentem lub jego rodziną terminy wizyt oraz plan opieki w oparciu o rozpoznane problemy zdrowotne i pielęgnacyjne. Świadczy ona pomoc pacjentom od poniedziałku do piątku, w godzinach pomiędzy 8.00 a 20.00. Dostępność pielęgniarki w soboty, niedziele, święta i dni ustawowo wolne od pracy również jest możliwa, ale tylko w medycznie uzasadnionych przypadkach. Pielęgniarka opieki długoterminowej może świadczyć swoją pomoc nie więcej niż sześciu chorym równocześnie. Przeciętny czas pracy pielęgniarki u jednego chorego, pozwalający na realizację niezbędnego pakietu zadań, wynosi od 1,5-2 godzin dziennie. Często jednak bywa tak, że stan chorego wymaga dwóch wizyt w ciągu dnia, rano i wieczorem. Zdarza się również, że do chorego muszą iść dwie pielęgniarki, bo jedna nie jest w stanie go przemieścić, wykonać kąpieli leczniczej połączonej np. z gimnastyką oddechową, oklepaniem pleców i zaopatrzeniem miejsc narażonych na odleżyny.
Zadania pielęgniarki domowej opieki długoterminowej zależą od stanu konkretnego pacjenta oraz od tego, na ile rodzina chorego może uczestniczyć w sprawowaniu nad nim opieki. Najczęściej jednak do obowiązków pielęgniarki należą takie czynności jak: podawanie choremu leków i monitorowanie sposobu ich przyjmowania, podłączanie kroplówek, wykonywanie opatrunków, prowadzenie profilaktyki przeciwodleżynowej, wykonywanie pomiarów ciśnienia oraz poziomu cukru we krwi, prowadzenie bilansu płynów, usprawnianie chorego w łóżku, edukację rodziny, jak postępować z chorym, aby zapobiec groźnym powikłaniom, pomoc w załatwieniu potrzebnego sprzętu medycznego.
Okres objęcia pacjenta pielęgniarską opieką długoterminową jest uzależniony od stanu jego zdrowia. Raz w miesiącu pielęgniarka ocenia efektywność i celowość usług pielęgniarskich, a na koniec każdego miesiąca dokonuje oceny stanu pacjenta według skali opartej na wspomnianej skali Barthel. W zależności od uzyskanej oceny opieka pielęgniarska długoterminowa jest kontynuowana lub nie. Jeśli osoba chora uzyska więcej niż 40 pkt, opieka zostaje zakończona, a NFZ zaprzestaje finansowania pielęgnacji za kolejny miesiąc kalendarzowy.
Dofinansowanie na sprzęt medyczny
Rodziny opiekujące się chorymi w domu powinny też wiedzieć, że mają prawo ubiegać się o przydział określonych środków higienicznych i sprzętu rehabilitacyjnego w ramach gwarantowanej pomocy NFZ. Dla pacjentów z problemem kontroli oddawania moczu i wypróżniania lekarz rodzinny może wystawić wniosek na pieluchomajtki, pieluchy i podkłady. Choremu przysługuje do 60 sztuk tego typu wyrobów miesięcznie. U chorych leżących bardzo ważna jest profilaktyka przeciwodleżynowa, dlatego należy poprosić lekarza rodzinnego o wniosek na materac przeciwodleżynowy. W przypadku pacjentów, którzy mają problemy z poruszaniem się, można prosić lekarza rodzinnego o wniosek na laskę, kule czy balkonik. Jeśli pacjent wymaga wózka inwalidzkiego, wniosek może wystawić lekarz specjalista np. ortopeda czy neurolog. Z takimi wnioskami należy najpierw udać się do oddziału NFZ w celu poświadczenia przyznania refundacji. Jeśli do NFZ pójdzie z wnioskiem opiekun, będzie potrzebował pisemnego upoważnienia od chorego. Wnioski można zrealizować w sklepach z artykułami medycznymi.
Zobacz całą zawartość numeru ►