Na stres i skołatane nerwy

Kiedy stres jest długotrwały, znacząco wpływa na nasze samopoczucie, stajemy się drażliwi, pojawiają się różne dolegliwości zdrowotne, od nerwicy po depresję.

zdjęcie: pixabay.com

2023-08-01

Czasem wystarczy dosłownie odrobina, jedna kropla, by odzyskać dobry nastrój. Czasem wystarczy kilka oddechów, by zlikwidować napięcie, czasem wystarczy zanurzyć się w wannie, by się zrelaksować...

Naturalnie na stres

Stres cywilizacyjny to dziś już choroba. Wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu, jest przyczyną wielu dolegliwości, nie tylko tych o podłożu psychicznym, jak mogłoby się wydawać. W przypływie stresu czujemy przecież, jak „krew uderza nam do głowy”, czyli rośnie ciśnienie tętnicze, skurcz „łapie nas za żołądek” i zaczynają się problemy w przewodzie pokarmowym, wreszcie „tracimy oddech”, mogą pojawić się bóle w klatce piersiowej, serce przyspiesza pracę, a wszystko to jednocześnie może prowadzić do poważnych następstw, łącznie z zawałem, czy wylewem krwi do mózgu.

Kiedy stres jest długotrwały, znacząco wpływa na nasze samopoczucie, stajemy się drażliwi, pojawiają się różne dolegliwości zdrowotne, od nerwicy po depresję. Dlatego ważne, by o ile to możliwe, wakacje stały się czasem wytchnienia, w którym spróbujemy zadbać również o swoje zdrowie psychiczne. Na pewno ważnym elementem służącym psychice są letnie spacery, kontakt z przyrodą, ze zwierzętami, przebywanie w ogrodzie, ale również dotykanie ogrodu i roślin, a także chodzenie gołymi stopami po trawie czy piasku. Cenne jest dostarczanie swojemu organizmowi witamin – zażywanie kąpieli słonecznych, które uaktywniają witaminę D, picie herbat ziołowych zawierających makro i mikroelementy.

Szczególną uwagę chciałabym jednak zwrócić na działanie olejków eterycznych, które bardzo szybko potrafią sobie radzić z nagromadzonym stresem. Zrobią to szybciej niż herbaty ziołowe. Naturalne olejki eteryczne, w odróżnieniu od zapachowych, które są syntetyzowane chemicznie, nie wywołują u nas bólu głowy czy migreny. Oczywiście o ile nie przesadzimy z ilością i sposobem stosowania. Uważać musimy np. z aplikowaniem olejku na skórę. Może dojść bowiem do podrażnienia skóry, w przypadku niektórych olejków nawet do jej poparzenia. Dlatego należy przed użyciem pomieszać olejki eteryczne z olejem roślinnym. Jakie olejki więc stosować w sytuacji stresu?

Olejek z neroli

Brzmi tajemniczo, a to po prostu olejek z kwiatu pomarańczy. Z pomarańczy pozyskujemy trzy różnego rodzaju olejki: zwykły pomarańczowy ze skórek, olejek z listków i neroli, czyli z kwiatów. Przepięknie, delikatnie pachnący, a co ważne, nie kojarzący się z pomarańczą, więc jeżeli ktoś nie lubi zapachu pomarańczy, nie będzie nim dręczony. Działa doskonale w przypadku nagłego zdenerwowania, stresu, traumy. Uspokaja podany albo drogą wziewną, czyli przez wąchanie, albo w kontakcie przez skórę. To jeden z najszybszych sposobów na wchłanianie i przenikanie do organizmu zdrowotnych związków płynących z olejku. Z kolei aromaterapia powoduje, że związki z wdychanych olejków docierają do układu oddechowego skąd szybko przedostają się do krwioobiegu i zasilają organizm. Olejek neroli nie tylko uspokoi nas, ale dobrze wpłynie na sen, obniży napięcie nerwowe, rozluźni organizm. Regularne stosowanie tego olejku pomaga w łagodzeniu napięć związanych z menopauzą. Innym sposobem na aplikację neroli jest palenie świecy z dodatkiem tego związku eterycznego.

Olejek z melisy

Możemy czasem mieć wrażenie, że melisa podana w postaci herbaty nie działa. Trudno się dziwić, zdarza się bowiem, że została źle ususzona i owego olejku melisowego, który odpowiada za uspokojenie, jest zbyt mało albo wręcz nie ma go w ogóle. Ale na szczęście możemy sobie kupić stuprocentowy olejek melisowy i zastosować. Można nim wieczorem pokropić poduszkę, zaaplikować do dyfuzora lub specjalnego kominka do aromaterapii. Działanie? Uspokaja, odpręża i wycisza nasz organizm. Olejek melisowy sprawdzi się również w bólach głowy, rozdrażnieniu, kołataniu serca, w sytuacji przygnębienia i pogorszenia nastroju. Dlatego często specjaliści proponują używanie olejku melisowego w epizodach depresyjnych. Olejek ten bywa wykorzystywany w masażu ciała, wprowadza bowiem nie tylko odczucie odprężenia i relaksu, ale również rozgrzewa i pozwala na rozluźnienie spiętych mięśni. Przy okazji warto wiedzieć, że olejek melisowy pomaga w regeneracji naskórka oraz działa przeciwbólowo i antybakteryjne.

Olejek z geranium

Osoby, które chcą walczyć ze stresem, z pewnością powinny sięgnąć po olejek z geranium, który doskonale się do tego nadaje, zwłaszcza, że spektrum jego zastosowania jest bardzo bogate. Można olejek dodać do kąpieli, do masażu czy do nawilżacza powietrza. Co się wydarzy? Wiele, bo olejek ten ma działanie przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, antybakteryjne, przeciwtrądzikowe, przeciwłupieżowe. Ponadto będzie też łagodził objawy menopauzy i cukrzycy. Słowem złagodzi nie tylko napięcie powstałe po stresie, nerwowość rozdrażnienie, ale również wspomoże koncentrację, i pielęgnację skóry oraz przyniesie ulgę w grypie i przeziębieniu.

Olejek z geranium może być przydatny na spacerze. Otóż, jeśli wybieramy się do lasu i chcemy ochronić się przed kleszczami, olejek z geranium warto połączyć z innymi olejkami np. miętowym czy lawendowym, kilka kropli zaaplikować na skórę przed wyjściem na spacer. Sukces gwarantowany.

Olejek różany

Kto nie lubi zapachu róży... Wydaje się wręcz niemożliwe, by nad kwiatem róży nie pochylić głowy i nie zanurzyć nosa w jej wnętrze, nie rozkoszując się przy tym słodkim jej zapachem. Pewnie podświadomie odbieramy jej właściwości eteryczne, kojące zdenerwowanie, przynoszące spokój i relaks, wyciszające emocje. Oprócz działania uspokajającego olejek różany ma również właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Ponadto sprawdza się w problemach skórnych, działa regenerująco i odmładzająco.

Warto pamiętać, używając wszelkiego rodzaju olejków, by dokładnie zapoznać się ze sposobem i wskazaniem, a także przeciwwskazaniami w ich stosowaniu. Niektóre z nich mogą silnie uczulać, mogą nie być wskazane w okresie ciąży czy karmienia piersią. Wiele jest przeciwwskazań dla dzieci poniżej 7. roku życia. Dlatego też nie należy opakowań z olejkami zostawiać w zasięgu rączek małego dziecka.


Zobacz całą zawartość numeru ►

Autorzy tekstów, pozostali Autorzy, Miesięcznik, Numer archiwalny, 2023nr07, Z cyklu:, Rozmaitości

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 21.11.2024